Monthly Archives: Listopad 2013

Piknik Country & Folk 2013: Alicja Boncol i Koalicja

ALICJA BONCOL I KOALICJA

Piknik Country nie był by tą samą imprezą jeśli zabrakło by Pierwszej Damy Polskiego Country czyli Alicji Boncol. Polska Dolly Parton wystąpiła drugiego dnia imprezy w towarzystwie grupy Koalicja.
Piosenkarka jest 10-krotną laureatką Plebiscytu fanów country „Dyliżanse” w kategorii Wokalistka Roku i 3-krotną w kategorii Artysta Roku. Jej ostatnia płyta – Ale Ala – dwukrotnie zwyciężyła w dorocznym rankingu sprzedaży polskich płyt z muzyką country.

Mixer Regionalny 2013: Łąki Łan

Łąki Łan

Kolejnym zespołem, który uświetnił święto Województwa Łódzkiego był Łąki Łan.
Ekipa pod wodzą Paprodziada jak zawsze zaskakuje. Podczas tego koncertu grupa zaprezentowała utwory ze swojej najnowszej płyty „Armanda” i był to pierwszy „wykon” tego materiału w naszym mieście.

Remembering Nina & Abbey: Aga Zaryan

AGA ZARYAN

Poznając utwory z płyty „Remembering Nina Simon & Abbey Lincoln” wiedziałem, że nie będzie mi łatwo zachować emocje na wodzy podczas koncertu. Z doświadczenia wiem, że taki stan dobrze nie wpływa na zdjęcia. Aga Zaryan w perfekcyjny sposób przeniosła utwory Niny Simon i Abbey Lincoln w dzisiejsze czasy nadając im nowego wymiaru.

Piknik Country & Folk 2013: ClutterBillies

ClutterBillies

Pomyślałem, że warto rozpocząć nadrabianie zaległości w publikacjach związanych z Piknikiem Country w Mrągowie. Zatem otwieram dzień drugi pikniku. Jako pierwsi wystąpili Norwegowie z zespołu Cluterbillies. Band tworzą: Kenneth Sandåker, Bent Halvard Tveit, Kristian Vågsnes i Vidar Dale. Muzycy Cluterbillies bardzo często wykorzystują instrumenty znane z bluegrassu, co czyni ich wyjątkowymi na norweskiej scenie. Wiele inspiracji zespołu pochodzi również z australijskiego country rocka, tak innego od tradycyjnej jego odmiany.

Luxtorpeda w Dekompresji

Luxtorpeda

Kolejny raz miałem okazję spotkać się z Litzą podczas koncertu Luxtorpedy. Zawsze są to miłe spotkania, których finałem jest świetny koncert. Tym razem Luxtorpeda zaprezentowała mieszankę utworów starych i nowych. Nowych, tych z nadchodzącej płyty. Brzmią one naprawdę dobrze!

Grand Prix Jazz Melomani 2012: Adam Bałdych – Imaginary Quartet

Adam Bałdych Imaginary Quintet

Po rocznej przerwie Wielka Gala Enea Grand Prix Jazz Melomani powróciła do Teatru Wielkiego w Łodzi. Tegoroczna XXI edycja odbyła się 18 października. Ponownie galę poprowadził Tomasz Kammel a uroczyste wręczenie nagród uświetniły koncerty. Jako pierwszy na scenie pojawił się Adam Bałdych, któremu towarzyszyła formacja Imaginary Quartet. Temu uznanemu skrzypkowi towarzyszyli Paweł Tomaszewski na fortepianie, basista Michał Barański, perkusista Paweł Dobrowolski a na trąbce zagrał Verneri Pohjola. Muzycy zaprezentowali utwory z płyty „Imaginary room”, ale także nowe, niezwykle dynamiczne kompozycje. Od razu napiszę, że Adam Bałdych otrzymał nagrodę w kategorii Artysta Roku 2012.

Piknik Country & Folk 2013: Zakopawer

ZAKOPOWER

Sebastian Karpiel-Bułecka ze swoim zespołem Zakopower wystąpił w Mrągowie na Pikniku Country 2013. Bułecka zagrał na zakończenie pierwszego dnia festiwalu country. Pewnie jesteście zdziwieni co na pikniku country robi zespół Zakopower. Odpowiedź jest ukryta w nazwie tegorocznej edycji. Piknik Country od 2013 roku stał się również imprezą folk. Jestem ciekaw czym zaskoczą nas organizatorzy w 2014 roku.

Piknik Country & Folk 2013: Fatboy

Fatboy

Szwedzka grupa Fatboy istnieje już prawię dekadę. Głównym nurtem w którym się porusza jest rockabilly, chodź szóstkę muzyków łączy wiele inspiracji. W ich utworach można odnaleźć inspiracje Elvisem, Johnnym Cashem, Rayem Charlesem, a nawet Chrisem Isaackiem czy Morrisseyem z najlepszych czasów The Smiths. Czasem też w muzyce Fatboya pojawia się szczypta jazzu, gdzieniegdzie bałkański rytm, a nawet odrobina mariachi.

Kamil Bednarek

Kamil Bednarek

W piątkowy wieczór, dość dawno temu … myślę, że w lipcu Kamil Bednarek z zespołem wystąpił w Manufakturze. Muzycy, którzy w części tworzyli zespół Star Guard Muffin (klawiszowiec – Radek Szyszkowski oraz perkusista – Maciek Pilarz), dali show z okazji inauguracji XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Mixer Regionalny 2013: Lao Che

Lao Che

I kolejny artysta, który wystąpił podczas święta Województwa Łódzkiego.
Lao Che zagrali koncert pierwszego dnia w Atlas Arenie.
Spięty z ekipą jak zawsze dał z siebie wszystko co mógł dać a publiczność gorąco ich przyjęła.