Monthly Archives: Sierpień 2013

VI Letnia Akademia Jazzu: Leszek Żądło European Jazz Ensemble

Leszek Żądło European Jazz Ensemble

Po krótkiej przerwie i dość ciekawym koncercie zespół Control Voltage Project na scenie klubu Wytwórnia pojawił się Leszek Żądło, któremu towarzyszyli muzycy grający wspólnie pod szyldem European Jazz Ensemble. Leszek Żądło z zespołem w skład, którego wchodzą Leszek Kułakowski- fortepian, Piotr Kułakowski- kontrabas i Jacek Pelc- perkusja zagrali nieznane kompozycje Komedy z musicalu pt. „Wygnanie z raju” z 1969 r.

Manu Summer Jazz Sundays – Fortuna Acoustic Quartet

FORTUNA ACOUSTIC QUARTET

O to kolejna odsłona Manu Summer Jazz Sundays. W ostatnią niedzielę sierpnia wystąpił Maciej Fortuna – trębacz, kompozytor, aranżer i doktor sztuk muzycznych. Ten utalentowany muzyk zagrał w towarzystwie trzech instrumentalistów: Jakuba Mielcarka, Krzysztofa Dysa i Przemysław Jarosza. Fortuna łączy w swojej muzyce jazz z innymi gatunkami kreując w ten sposób własny język wypowiedzi. W latach 2010 i 2011 okrzyknięty został „Nową Nadzieją” Polskiego Jazzu.

VI Letnia Akademia Jazzu: Control Voltage Project

CONTROL VOLTAGE PROJECT

Zespół Control Voltage Project tworzy dwóch wybitnych muzyków z Turcji – Alper Maral i Mert Topel.
Podczas VI Letniej Akademii Jazzu artyści przedstawili autorski projekt pt. „Turecki hołd dla Komedy”.
W ramach tego projektu Alper Maral i Mert Topel wykonali utwory Komedy napisane do filmów Romana Polańskiego.

LDZ Alternatywa 2013: Rykarda Parasol

Rykarda Parasol

Drugi tegoroczny koncert cyklu LDZ Alternatywa 2013 odbył się 18 lipca. Na scenie w Willi Grohmana wystąpiła Rykarda Parasol, amerykańska wokalistka folkowa i indie. Artystka zaprezentowała utwory z najnowszego albumu „Against the Sun” a także kilka piosenek ze starszego repertuaru.
Najnowsza płyta to knajpowe granie z domieszką klasycznego amerykańskiego bluesa i soulu czasem zmiksowanego z piosenką francuską.

Manu Summer Jazz Sundays – Jerzy Małek

JERZY MALEK GROUP

Manu Summer Jazz Sunday 2013 odbywa się pod hasłem Trumpet&Co. Z numerem trzecim na otwartej scenie ustawionej w rynku Manufaktury zagrał Jerzy Małek. Temu wybitnemu trębaczowi jazzowemu, kompozytorowi, aranżerowi, producentowi i wykładowcy akademickiemu towarzyszył zespół w składzie: Szymon Łukowski – saksofon, Marcin Cichocki – hammond, Tomasz „Harry” Waldowski – perkusja.

Geyer Music Factory 2013: Boogie Boys

Boogie Boys

… hmm, jakoś tak się składa, że tegoroczna edycja Geyer Music Factory nie jest dla mnie łaskawa. Czas i inne obowiązki nie pozwalają mi uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach. Na szczęście te, które miałem okazję widzieć, usłyszeć i zrobić zdjęcia nie rozczarowały mnie. Tym razem Białą Fabrykę wypełniły dźwięki boogi woogi w wykonaniu zespołu Boogie Boys.

Piknik Country & Folk 2013: Mariusz Kalaga

MARIUSZ KALAGA

Tegoroczny 32 już Piknik County w Mrągowie rozpoczął Cezary Makiewicz utworem „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”. Ale pierwszy pełny set koncertowy wykonał Mariusz Kalaga. Tego wokalistę wykonującego muzykę pop i country mogliśmy poznać z grania w zespołach muzycznych, m.in. Duo For You, Johnny Walker Band, Gang Marcela. Max Mario zasłynął wykonując w języku polskim utwory Roya Orbisona.

VI Letnia Akademia Jazzu: Polish Jazz Quartet

POLISH JAZZ QUARTET

To miłe, że zagraniczni muzycy tak cenią polskich artystów. Podczas VI Letniej Akademii Jazzu wystąpił zespół o dość przewrotnej nazwie Polish Jazz Quartet. Czemu przewrotnej, bowiem tworzą go Emile Parisien, Antoine Paganotii, Jean-Claude Oleksiak i Bertrand Ravalard czyli czwórka Francuzów.
Kwartet powstał w 2004 roku i gra utwory Komedy i Trzaskowskiego.

VI Letnia Akademia Jazzu: SBB

SBB

SBB to najważniejszy polski zespół z kręgu rocka progresywnego, czerpiący inspiracje z muzyki klasycznej, jazzu i elektroniki. Ponadczasowe trio, które pod przewodnictwem Józefa Skrzeka wystąpiło w Łodzi podczas VI Letniej Akademii Jazzu zaprezentowało swoje orginalne spojrzenie na twórczość Jerzego Miliana.

Manu Summer Jazz Sundays – Robert Majewski

ROBERT MAJEWSKI

Manufaktura po raz czwarty przygotowała cykl letnich koncertów Manu Summer Jazz Sundays.
Najnowsza edycja upłynie pod hasłem Trumpet&Co, a na otwartej scenie na rynku Manufaktury zagra polska i światowa czołówka trębaczy.
Na koncercie otwierającym cykl wystąpił Robert Majewski – trębacz, kompozytor i aranżer.
W 2005 r. po śmierci swojego ojca zajął jego miejsce w czołowym zespole jazzu tradycyjnego Old Timers.